Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Submitted by redaktor on pt., 11/10/2023 - 15:07

W dniu 9 listopada 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie zorganizowała obchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 Listopada to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka. To dzień odzyskania niepodległości. To dzień, w którym możemy jako Polacy podziękować wszystkim, którzy przelewali za nas krew, tracili zdrowie i życie.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wągłczewie, pod okiem Pani dyrektor Anny Musielak. Zebrani goście odśpiewali wspólnie hymn narodowy, wysłuchali pieśni oraz obejrzeli występy uczniów.

Następnie rozstrzygnięta została III edycja Konkursu Literackiego „Opowiem Wam o moich korzeniach…”. Zadaniem uczestników było napisanie, w formie opowiadania, sfabularyzowanej historii, dotyczącej losów rodziny (np. babci, dziadka, wujostwa) lub wybranych (pasjonujących, dramatycznych) wątków z ich życia.

Laureatami konkursu literackiego zostali:

1. Miejsce:

• Nicol Dyga, kl. VII

„Wielka Tułaczka”

Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Charłupi Wielkiej.

• Amelia Barczewska, kl. VII

„Dawne czasy, nie zawsze lepsze”

Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Charłupi Wielkiej.

• Oliwer Kaczmarek, kl. VI

„Wspomnienie lat wojennych. Rozmowa z pradziadkiem’’

Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej.

• Zuzanna Kowalczyk, kl. VI

„Realistyczna mina”

Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej.

Jurorami w konkursie byli:

• Pani Anna Musielak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie, którzy przygotowali i przedstawili dla nas uroczystą akademię,
  • Pani Anna Kulczyńska – polonistka oraz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Charłupi Wielkiej,
  • Pani Marianna Czyżak – starszy bibliotekarz w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie.

Zebrani goście mogli również wysłuchać Pana Macieja Rataja, który zaprezentował wystawę pt.: „Polska Organizacja Wojskowa w Gminie Wróblew”.

Na zakończenie wspólnego spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wspólne obchody Święta Niepodległości zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie zapadną na długo w pamięci wszystkich uczestników tego wydarzenia.