KONSTYTUCJA 3 MAJA - WYSTAWA

Submitted by redaktor on pon., 05/02/2022 - 07:46

Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński.

Została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Była drugim na świecie i pierwszym w Europie tego typu dokumentem.

W czasie obrad Sejmu wielu posłów pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus i Austrii) sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 r. Wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał.

Twórcy Konstytucji 3 maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie!