2022-Rok Polskiego Romantyzmu

Submitted by redaktor on śr., 01/19/2022 - 10:15

200 lat temu w Wilnie opublikowano pierwszy tom poezji Adama Mickiewicza, zawierający m. in. cykl "Ballady i romanse", który uważa się za początek romantyzmu polskiego.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zadecydował, że rok 2022 będzie Rokiem Polskiego Romantyzmu.

W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.

Wśród tych osobistości wymieniono nazwiska najważniejszych oraz podkreślono, że „romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola,Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie.