Obchody Święta Niepodległości

Submitted by redaktor on śr., 11/17/2021 - 12:30

W dniu 10 listopada 2021 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie zorganizowała wystawę „Pionierzy Niepodległej”, by wraz z zaproszonymi gośćmi świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się muzycznym akcentem. Piosenkę patriotyczną „Jedenasty listopada” zaprezentowała jedna z laureatek Konkursu literackiego „Opowiem Wam o moich korzeniach…”, Magdalena Kozica. Goście zostali przywitani przez Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej we Wróblewie, Joannę Kozica.

Pierwszym punktem wspólnych obchodów było przekazanie do naszej Biblioteki sztandaru Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarządu Gminnego we Wróblewie. Pan Antoni Owczarek wraz z pocztem sztandarowym przekazał sztandar na ręce Pana Tomasza Woźniaka, Wójta Gminy Wróblew. Następnie Pan Owczarek przybliżył historię założenia i działalności związku na terenie naszej gminy. Głos zabrał również Wójt Gminy Wróblew oraz prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu, Przemysław Wieczorek, który wręczył Pani Joannie Kozica,  akt przekazania sztandaru.

Kolejnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego „Opowiem Wam o moich korzeniach…”. Przedmiotem konkursu było napisanie, w formie opowiadania, sfabularyzowanej historii, dotyczącej losów rodziny (np. babci, dziadka, wujostwa) lub wybranych (pasjonujących, dramatycznych) wątków z ich życia. Laureatami konkursu zostali: Lena Kazimierska (I miejsce); Magdalena Kozica (II miejsce); Marcelina Makówczyńska (III miejsce);  Patrycja Kozica, Kornelia Wiertelak, Hanna Kamińska, Amelia Barczewska – wyróżnienia. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Pani Anna Musielak - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie, Pani Anna Kulczyńska - Radna Gminy Wróblew, nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Charłupi Wielkiej oraz Pan Maciej Rataj - autor Wystawy "Pionierzy Niepodległej", nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej. Jurorzy otrzymali podziękowania i symboliczne biało-czerwone wiązanki kwiatów. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie oraz sponsorzy: „Bar-Gaz” Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Ilona Braszak, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „MORFISH” Przetwórstwo Rybne Roman Ciołek, Plukon Agri Polska Sp. z o.o., Ceramika Tubądzin Sp. z o.o., którym serdecznie dziękujemy.

Ostatnim punktem spotkania była wystawa „Pionierzy Niepodległej”. Prezentowane fotografie i materiały zebrał Pan Maciej Rataj, który opowiedział o swej historycznej pasji i prezentowanych zbiorach. Wystawę można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie do końca listopada. Eksponuje ona sylwetki mieszkańców gminy Wróblew, którzy byli pionierami Niepodległej. Służyli w Polskiej Organizacji Wojskowej, podejmowali działania dywersyjne, rozbrajali Niemców w listopadzie 1918, a zaraz potem zaciągnęli się do wojska i służyli na różnych frontach. Stąd ich ciekawe, nierzadko fascynujące losy. Wszyscy dostali odznaczenia w Polsce międzywojennej - Medale lub Krzyże Niepodległości. Zgromadzeni goście mogli zapoznać się z biogramami tych ważnych dla Gminy Wróblew postaci. Jesteśmy wdzięczni Panu Maciejowi Ratajowi, że zechciał zaprezentować nam materiały ze swych bogatych zbiorów. Podziwiamy i gratulujemy! Mamy nadzieję, że swą pasją zainspiruje nie tylko miłośników historii.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wspólne obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną we Wróblewie zapadną na długo w pamięci wszystkich uczestników tego wydarzenia.

Joanna Kozica

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej we