Noc Bibliotek 2019 w naszej Bibliotece

Submitted by redaktor on wt., 10/08/2019 - 15:17

W sobotę 5 października 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie zorganizowała Noc Bibliotek. To już V edycja tej ogólnopolskiej akcji, której patronem jest Biblioteka Narodowa. W tym roku Noc Bibliotek odbyła się  pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Przygotowując się do tego wielkiego święta, tak planowaliśmy przebieg imprezy, by w niekonwencjonalny sposób zachęcić do czytania książek i korzystania z zasobów naszej książnicy. Staraliśmy się pokazać Bibliotekę nie tylko jako lokalne centrum żywej kultury i edukacji, ale również miejsce dla osób w każdym wieku, łączące ludzi, gdzie można się też dobrze bawić.

Na czytelników wróblewskiej książnicy czekała nietypowa aranżacja. Biblioteka została opleciona pajęczą siecią, tu i ówdzie z sufitu zwisały pająki, a pieczę nad wszystkim sprawowały czarownice. Każdy przybyły gość mógł się przebrać za wybraną postać korzystając ze strojów przygotowanych w naszej zasobnej bajkowej garderobie. Dla uczestników imprezy przygotowaliśmy poczęstunek w „Strasznym Barze Bibliotecznym”.

Zanim Biblioteka pogrążyła się w mroku nocy, zgodnie z hasłem przewodnim akcji „Znajdźmy wspólny język", szukaliśmy wspólnego języka. Jako, że uczestnikami nocnej zabawy byli głównie najmłodsi czytelnicy wspólnie staraliśmy się wytłumaczyć znaczenie popularnych przysłów, a także powiedzonek z gwary uczniowskiej. Wszystko wsparliśmy tematycznie dobraną literaturą. Kolejnym etapem zabawy były „Podchody Biblioteczne”. Zadaniem uczestników było odnalezienie 12 kopert ukrytych między książkami w poszczególnych działach zasobów bibliotecznych. Wszyscy mali odkrywcy dostali mapy skarbów i przy świetle latarek rozpoczęli poszukiwania. Następnie z zawartości kopert uczestnicy wspólnie ułożyli puzzle, przedstawiające wiersz pt.: „Okulary” z ilustracją Pana Hilarego autorstwa Juliana Tuwima. Każdy z uczestników podchodów otrzymał nagrodę książkową i czekoladę.

Następnie zaprosiliśmy uczestników imprezy do wspólnego czytania w specjalnie przygotowanej „jaskini pająków”, oczywiście tylko przy świetle latarek. Przygotowaliśmy także tematyczne obrazkowe malowanki i rebusy.

Kolejnym punktem imprezy było wspólne oglądanie filmu animowanego „Ptyś i Bill”, który mógł zostać wyemitowany tylko w bibliotekach zgłoszonych do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019. W czasie ekranizacji dzieci czuły się jak w prawdziwym kinie i chętnie korzystały z baru bibliotecznego. Zapraszamy do Biblioteki po jeden z tomów komiksu z serii „Ptyś i Bill” wydawnictwa Egmont.

Po ekranizacji filmu rozpoczęła się zabawa w strasznego chowanego. Dzieci jedynie przy świetle latarek mogły chować się na terenie całej Biblioteki. Była to dla nich naprawdę super atrakcja! Mogły biegać, krzyczeć w Bibliotece, co przecież nie zdarza się na co dzień;).

Na uczestników nocnej akcji bibliotecznej czekała moc zabawy i atrakcji. Do naszej zabawy dołączyli również rodzice, a także Pan Wójt Tomasz Wożniak, który zmierzył się oko w oko ze straszną czarownicą.

Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na „Nocne granie”. Przy rytmach muzyki wspólnie bawiliśmy się do późnych godzin wieczornych. Zabawa była doskonała, o czym świadczą zdjęcia z naszej Nocy Bibliotek 2019!!!