TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022 - RELACJA

Submitted by redaktor on pon., 05/16/2022 - 12:39

"Biblioteka - świat w jednym miejscu" to hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbył się od 8 do 15 maja 2022r.

Tegoroczne hasło XIX edycji "... odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi."

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie, proponując naszym najmłodszym czytelnikom szereg atrakcji.

09.05. - do naszej Biblioteki zawitały dzieci z grupy "Sówki" z Publicznego Przedszkola im Wróbelka Elemelka we Wróblewie. Pani Dyrektor Joanna Kozica przeczytała bajkę pt. "Wróbelek Elemelek i kartofelek" Hanny Łochockiej, a następnie wyjaśniła dzieciom symbolikę herbu Gminy Wróblew. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić Bibliotekę oraz zapoznać się z pracą bibliotekarza. Na koniec samodzielnie wykonały własne książeczki.

10.05. - przedszkolaki z grup "Misie" i "Pszczółki" wysłuchały bajeczek w wykonaniu Wójta i pracowników Urzędu Gminy Wróblew. P. Wójt Tomasz Woźniak przeczytał bajkę pt. "Tomcio Paluch", p. Michał Wzgarda "Piękną i Bestię", a p. Krystyna Kopytek - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej bajkę o "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach". Po wysłuchaniu bajek przedszkolaki zapoznały się z księgozbiorem naszej Biblioteki i zobaczyły jak obłożyć i ostemplować książki.

Kolejny dzień (11.05.) rozpoczął się bajką "Jaś i Małgosia" w wykonaniu p. Magdaleny Karczmarek z Urzędu Gminy Wróblew. Następnie dzieci z grupy "Słoneczka" mogły zapoznać się z pracą policjanta. Naszym gościem był asp. sztab. Bohdan Tułacz - dzielnicowy Gminy Wróblew. Po przeczytaniu przez pana policjanta bajeczki pt. "Policjant Leon", nasz gość rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyjaśnił również zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi, a na koniec dzieci bardzo chętnie zadawały pytania panu policjantowi.

W czwartek (12.05.) odwiedziła nas najstarsza grupa z przedszkola "Motylki". Na początku p. Dyrektor Joanna Kozica przywitała dzieci, oprowadziła po naszej książnicy i opowiedziała, jak książka trafia na półki Biblioteki. Następnie zawitała do nas lek. dent. Ewa Bałys - Mikołajewicz, która przeczytała dzieciom wierszyk pt. "Bajka o robaku zębowym" i opowiedziała jak dbać o ząbki. Przedszkolaki wysłuchały również bajki pt. "Śpiąca królewna" w wykonaniu p. Doroty Wiki.

Ostatniego dnia (13.05.) gościliśmy wszystkie dzieci z Publicznego Przedszkola im. Wróbelka Elemelka z Wróblewa. Dzieci obejrzały spektakl artystów z Teatru Maska z Krakowa pt. "Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości". Wszyscy byli zachwyceni przedstawieniem i na koniec podziękowały aktorom gromkimi brawami.

Tydzień Bibliotek bardzo szybko minął. Było nam bardzo miło gościć naszych najmłodszych mieszkańców Gminy Wróblew i mamy nadzieję, że odwiedzą nas ponownie.

Dziękujemy i zapraszamy serdecznie!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii:)

Galeria - grupa "Sówki"

Galeria - grupa "Misie" i "Pszczółki"

Galeria - grupa "Słoneczka"