Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Submitted by redaktor on śr., 11/09/2022 - 21:47

W dniu 9 listopada 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie zorganizowała uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada to wyjątkowy dzień, w którym szczególnie podkreślamy nasz patriotyzm, myślimy o ojczyźnie, wspominamy jej bohaterów i świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie pod okiem Pani Anny Musielak, dyrektor tejże szkoły. Zebrani goście odśpiewali wspólnie hymn narodowy, wysłuchali pieśni
i recytacji wierszy w wykonaniu dzieci.

Następnie rozstrzygnięta została II edycja oraz Konkursu Literackiego "Opowiem Wam o moich korzeniach...". Przedmiotem konkursu było napisanie, w formie opowiadania, sfabularyzowanej historii, dotyczącej losów rodziny (np. babci, dziadka, wujostwa) lub wybranych (pasjonujących, dramatycznych) wątków z ich życia.

Laureatami konkursu literackiego zostali:

• Kategoria klasy 4-8 szkoły podstawowej

•       I miejsce

Julita Makówczyńska, 12 lat

„Nigdy więcej wojny”

Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym

Opiekun: Agnieszka Świniarska

•       II miejsce

Adam Raj, 14 lat

„Mój pradziadek - człowiek, żołnierz, bohater”

Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Janczaka w Charłupi Małej

Opiekun: Maciej Rataj

•       III miejsce

Magdalena Kozica, 13 lat

„Najbliżej do domu – szkoła w domu mojej praprababci”

Szkoła Podstawowa im Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie

Opiekun: Ewa Jezierska

•       Wyróżnienie:

Anna Jadwiszczak, 12 lat

„Kazimierz Deka Deczyński – buntownik chłopców”

Szkoła Podstawowa Gminy Sieradz im. Jana Pawła II

Opiekun: Aneta Napieralska

• Kategoria klasy 1-4 szkoły średniej:

1.      Oliwia Płachta, 17 lat

„Dziwak”

II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu

Opiekun: Dorota Błaszczyk

• Wyróżnienie:

Tamara Kiczyńska, 15 lat

„Helenka”

II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu

Opiekun: Aleksandra Hoffman

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!!!

Prace konkursowe oceniało jury w składzie:

•       Pani Anna Musielak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
w Wągłczewie,

•       Pani Anna Kulczyńska, Radna Gminy Wróblew, nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Charłupi Wielkiej,

•       Pani Justyna Bielecka, nauczyciel w Szkole Podstawowej we Wróblewie.

Jurorzy otrzymali podziękowania i kwiaty. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie. Wsparcia udzieliła również Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wróblewie oraz sponsorzy: „Bar-Gaz” Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Ilona Braszak oraz Ceramika Tubądzin Sp. z o.o., którym serdecznie dziękujemy.

Zebrani goście mogli również wysłuchać Pana Macieja Rataj, który opowiedział o  swojej nowej książce „Sława i krzywda. Wróblewianie w dwudziestym stuleciu”.

Na zakończenie wspólnego spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wspólne obchody Święta Niepodległości zorganizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie zapadną na długo w pamięci wszystkich uczestników tego wydarzenia.

Link do artykułu na stronie nasze.fm: https://nasze.fm/news,42597