"NajŁadniejsza pisanka" relacja z konkursu plastycznego

Submitted by redaktor on pt., 04/12/2019 - 13:56
Rozstrzygnięcie konkursu

Zwyczaj malowania jajek narodził się dawno temu w Persji. W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka są nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu, symbolizującym rodzące się życie oraz nadzieję. Wśród wielu technik zdobienia jajek najpopularniejszymi są kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki, czy drapanki.

Pielęgnując polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne  Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie zorganizowała Gminny Konkurs Plastyczny „Pisanka Wielkanocna”. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe z terenu Gminy Wróblew. Na zaproszenie biblioteki odpowiedziały: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie, Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym, Szkoła Podstawowa we Wróblewie, oraz Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Charłupi Wielkiej.

Do biblioteki dostarczono 69 prac. Były pisanki malowane, wyklejane, ozdabiane oraz przygotowane w formie całych kompozycji, czy stroików wielkanocnych.  Do najciekawszych należy zaliczyć prace wykonane w technice cotton ball – oklejanie nadmuchanego balonu kordonkiem namoczonym w roztworze kleju i wody, quillingu – technice zaliczanej do papieroplastyk, decoupage – wzory wyklejanie serwetkowymi motywami.  Pojawiło się też wiele innych, oryginalnych sposobów tworzenia pisanek: cekinowe, złocone, drapane, oklejane, owijane, batikowe kolorowe i naturalne.

Wszystkie prace konkursowe można było podziwiać przez dwa tygodnie na pokonkursowej wystawie zorganizowanej w Gminnej Bibliotece Publicznej. 9 kwietnia autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymali nagrody przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną we Wróblewie. W dniu uroczystej Gali rozdania dyplomów i nagród pisanki i kompozycje wielkanocne zostały wystawione w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Na uroczystość wręczenia dyplomów i nagród zostali zaproszeni członkowie stowarzyszeń, kół gospodyń i seniorzy z terenu Gminy Wróblew w ramach kolejnego już spotkania z cyklu „Kultura łączy pokolenia”.

Zaproszonych gości, laureatów konkursu  oraz ich rodziców przywitał Wójt Gminy Wróblew Tomasz Woźniak, który uświetnił swoją obecnością uroczystość oraz gratulował młodym plastykom talentu. Razem z Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Marią Strózik dokonał wręczenia dyplomów i nagród. Podziękowania uczestnikom  złożyła również Joanna Kozica - starszy bibliotekarz i zarazem koordynator konkursu. Przedstawiła cele konkursu, zasady oceny dostarczonych prac oraz przedstawiła laureatów konkursu. Prace oceniało jury w składzie: Maria Strózik - Dyrektor GBP we Wróblewie, Joanna Kozica - Starszy Bibliotekarz GBP we Wróblewie, Sylwia Małecka - Przedstawiciel Urzędu Gminy Wróblew.  Spośród 69 prac spełniających wymogi regulaminu jury wybrało 17. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I - III oraz klasy IV - VIII szkoły podstawowej.

Podczas spotkania wręczono także podziękowania dyrektorom, nauczycielom szkół podstawowych, których uczniowie wzięli udział w konkursie oraz dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury we Wróblewie. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Po uroczystości rozdania nagród zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia filmu „Pasja”, podczas zorganizowanego przez książnicę seansu filmowego.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

tekst: Joanna Kozica
foto: Danuta Wolska