Szlaki turystyczne w gminie Wróblew

Szlak im. Władysława Stanisława Reymonta

Znaki: zielone
Długość całkowita: 34.3 km

Znakowany na zielono Szlak im. Władysława Stanisława Reymonta jest poświęcony pamięci wielkiego polskiego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla w 1925 roku, mieszkańcaCharłupi Wielkiej w latach 1912-13.

Przebiega przez miejscowości w których mieszkał, bywał i tworzył autor „Chłopów” i „Ziemi Obiecanej” a także utworów inspirowanych pobytem na Ziemi Sieradzkiej jak np. nowela "Na Niemca" pozwala poznać krajobraz i zabytki tego regionu.

Na trasie szlaku znajdują się m.in. dwór Walewskich w Tubądzinie, we wnętrzach którego funkcjonuje Muzeum Walewskich, ruiny dwory w Charłupii Wielkiej i Inczewie.Władysława Reymonta.

TRASA

Warta - Małków – Gołuchy - Tubądzin – Inczew – Sędzice – Kobierzycko – Ocin – Wróblew – Dąbrówka – Oraczew – Charłupia Wielka – Sieradz.

Klasycystyczny, murowany dwór w Tubądzinie zbudowano w 1796 r. przez kasztelana sieradzkiego Macieja Zbijewskiego.

Od 1891 r. w rękach rodziny Walewskich. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem o powierzchni 3 ha.

Zgromadzono tu liczne portrety olejne rodziny Walewskich, zabytki ze szkła i porcelany, rodowe srebra, bogatą bibliotekę, w tym starodruki oraz meble z XVIII-XIX wieku.

Od 1984 roku dworek funkcjonuje jako Muzeum Walewskich, oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

W dworze odbywają się koncerty muzyki poważnej, a od 1995 r. Festiwal Muzyki Dworskiej i Salonowej.