XIII Tydzień Biliotek zakończony

Submitted by admin on pon., 05/16/2016 - 14:11

Po raz trzynasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich realizuje ogólnopolski  program czytelnictwa oraz popularyzuje biblioteki, bibliotekarzy, ich pracę i osiągnięcia jako ważny element rozwoju
intelektualnego i kulturalnego Polaków.

Akcja o zasięgu społecznym ma na celu rozpowszechnianie różnorodnych form pracy z czytelnikiem i angażuje wszystkie rodzaje bibliotek, centra kultury, placówki oświatowe, wydawnictwa, media oraz władze lokalne oraz pokazuje jak ważną rolę nadal spełnia książka dla kultury,  rozwoju intelektualnego i postępu cywilizacyjnego.

Hasłem  przewodnim Tygodnia Bibliotek 2016 było „Biblioteka inspiruje”.  Biblioteki wciąż zmieniają swoje oblicze. Pojawiają się mediateki, przekształcają się w nowoczesne centra informacji i kultury. Nowoczesność biblioteki, ich atrakcyjna oferta edukacyjn-kulturalna, korzystanie ze środków
przekazu zapewnia dobry klimat do rodzenia ciekawych pomysłów. Jednym słowem - biblioteka inspiruje.

W dniach 9-13 maja 2016 r. już po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie uczestniczyła w XIII Tygodniu Bibliotek.  Z tej okazji przygotowano wystawę pt. „Nie ma przyszłości bez przeszłości”, czytanie bajeczek najmłodszym  przez Wójta Gminy Wróblew, bajkowych bohaterów oraz przedstawienie teatralne krakowskich aktorów z teatru „Moralitet”- pt. „Hece w bibliotece”. W tym czasie były też odwiedziny uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Charłupi Wielkiej, a także przybyli do nas gościnnie przedszkolaki z Jakubic gm, Warta. Dzieci i młodzież uczestniczyły w grach planszowych i komputerowych, chętnie słuchały informacji o bibliotece, przeglądały książeczki i podziwiały naszą morską dekorację. Wraz z tygodniem Bibliotek rozpoczęto akcję Bookcrossing, a dla opieszałych czytelników nie pobierano oopłat  od  za przetrzymane książki. Zorganizowano także mini wystawę zdjęć Gminy Wróblew wykonanych orzez bibliotekarzy GBP we Wróblewie.

9 maja 2016r. dzieci z grupy "Żabki" z Publicznego Przedszkola im. Wróbelkak Elemelka we Wróblewie miały spotkanie z piratem Widelcem i wysłuchały opowieści Thies P., Alloing L.: "Niezwykle tajemniczy skarb" - w roli pirata wystąpiła i  czytała Dorotka Wika.

10 maja 2016r.  Wójt Gminy Wróblew Tomasz Woźniak czytał bajeczkę: Mat Wolf: "Tajemnice morskiej groty” dzieciom z grupy „Jeżyki” Publicznego Przedszkola im. Wróbelka Elemelka we Wróblewie.

11 maja 2016r. grupa "Krasnoludki" z Publicznego Przedszkola im. Wróbelka Elemelka we Wróblewie wysłuchały bajeczki H.Ch. Andersena:  „Mała Syrenka” - czytała najpiękniejsza Syrenka - Ola Kuświk.

12 maja 2016r.  w rolę wdzięcznej Rusałki czytającej "Legendę o Juracie" dzieciom z grupy "Motylki" Publicznego Przedszkola im. Wróbelka Elemelka we Wróblewie wcieliła się sympatyczna Madzia Karczmarek.

13 maja 2016r. "Hece w bibliotece" przedstawienie teatralne w wykonaniu krakowskich  aktorów pn. "MORALITET" obejrzały przedszkolaki z Wróblewa, Słomkowa Mokrego i gościnnie maluchy z Jakubic gm. Warta.

Z okazji Tygodnia Bibliotetek zorganizowano również wystawę starych fotografii, artykułów itp. na którą zapraszamy do końca maja br. pt. „Nie ma przyszłości bez przyszłości".

Akcja Bookcroossing  - to w skrócie biblioteka, w której nie ma żadnych opłat. Generalnie chodzi o to, że jakaś osoba zostawia (uwalnia) książkę w dowolnym w zasadzie miejscu (tzw. półce), a druga osoba tą książkę znajduje. W naszej książnicy takie miejsce znajduje się w holu biblioteki.

Pokaz Kronik Gminnej Biblioteki Publicznej we Wróblewie.

Wystawa zdjęć Gminy Wróblew wykonanych orzez bibliotekarzy GBP we Wróblewie.

Amnestia – nie pobieranie kar od czytelników za przetrzymane książki.

Odwiedziny uczniów kl. IV i VI Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Charłupi Wielkiej.

Gościnne odwiedziny przedszkolaków z Jakubic gm. Warta.

Tydzień Bibliotek bardzo szybko minął. Cieszymy się, że udało nam się oczarować dzieci, szczególnie te, które po raz pierwszy się u nas pojawiły. Mimo że akcja popularyzująca czytelnictwo dobiegła końca, my nadal chętnie będziemy witać nowo przybyłych gości, jak również sami wychodzić do przedszkoli i szkół, by mali czytelnicy mogli nas wybrać ponownie, a biblioteka wciąż inspirować ich swoimi nowinkami, pomysłami.