Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Submitted by redaktor on pon., 03/02/2020 - 12:26

W niedzielę 1 marca 2020 roku w miejscowości Orzeł Biały gm. Wróblew odbyła się uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W obchodach, których organizatorem był Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej oraz Sieradzkie Centrum Kultury wzięli udział między innymi: Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior, wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak, Burmistrz Błaszek Piotr Świderski, członkowie Szwadronu Ziemi Konińskiej oraz żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, a także młodzież i mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele parafialnym p.w. św. Klemensa w Wągłczewie, a następnie przy pomniku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych.

Obelisk w miejscowości Orzeł Biały upamiętnia ppor. Antoniego Chowańskiego ps. „Kuba” żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który poległ w walce z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa 15 marca 1950 r., oraz sierżanta Jana Chowańskiego ps. „Tadek” rozstrzelanego w maju 1950 r. walczącego również w szeregach Konspiracyjnych Wojska Polskiego.