Jack London - wystawa

Submitted by admin on wt., 02/02/2016 - 14:31

Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą amerykańskiemu pisarzowi pt. Jack London " w 140 rocznicę urodzin i w setną rocznicę śmierci. Wystawa czynna do końca lutego tr.

Jack London, właśc. John Griffith Chaney (ur. 12 stycznia 1876 w San Francisco, zm. 22 listopada 1916 w Glen Ellen) – amerykański pisarz.

Syn Flory Wellman i H.W. Chaneya. Nazwisko przyjął od ojczyma, Johna Londona. Autor powieści i opowiadań z wątkami autobiograficznymi. London miał niezwykle barwne życie. Samouk, był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiemmarynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikt rosyjsko-japoński w 1905 r. i wojnę domową w Meksyku. W jego twórczości często pojawia się motyw samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody.

Jego oparte na własnych przeżyciach powieści są zawieszone pomiędzy naturalizmem a przygodowym romantyzmem. Był socjalistą, ale inspirację czerpał z idei głoszonych przez MarksaDarwinaSpencera i Nietzschego, dlatego w swoim światopoglądzie łączył idee socjalistyczne z teorią walki o byt i podziwem dla silnych jednostek.

Po przedwczesnej śmierci Londona ukuto popularną do dziś plotkę,
jakoby miał on popełnić samobójstwo. W ostatnich dniach życia pisarz
uśmierzał wprawdzie bardzo silny ból morfiną i jest teoretycznie
możliwe, że świadomie ją przedawkował, teza ta jednak nie znajduje
potwierdzenia ani w dowodach, ani w świadectwach z pierwszej ręki. Na
akcie zgonu pisarza jako oficjalna przyczyna jego odejścia figuruje mocznica, efekt ciężkiej niewydolności nerek.
Przyczyną plotki prawdopodobnie był motyw samobójstwa w jego
powieściach, w jednej z nich bohater w obliczu rychłej śmierci i
strasznego bólu z pomocą lekarza popełnił samobójstwo przedawkowując
morfinę.