Poznajemy słowniki - lekcja biblioteczna dla kl. VI

Submitted by redaktor on pt., 12/07/2018 - 15:37

7 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie odbyła się lekcja biblioteczna, podczas której uczniowie kl. 6 Zespołu Szkół we Wróblewie zapoznali się z rodzajami podstawowych wydawnictw informacyjnych: encyklopedia, słownik, leksykon. Szczegółowo został omówiony podział słowników oraz zastały przytoczone przykłady poszczególnych słowników i objaśnione wybrane hasła.

Uczniowie  zapoznani zostali z podziałem słowników. Bibliotekarz omówił umieszczone na tablicy informacyjnej definicje i podziały ilustrując to przykładami z księgozbioru  podręcznego. Omówiona została budowa wewnętrzna słowników z ukazaniem  różnic  między  nimi.  Bibliotekarz wskazał  aparat  pomocniczy  książki  ułatwiający  szybkie  dotarcie  do potrzebnych  informacji.

W części praktycznej zadaniem uczniów było połączenie w pary wybranego hasła ze słownikiem, z którego ono pochodzi. Bibliotekarz objaśnił  sposób  wykonania ćwiczeń, a po wykonaniu pracy wspólnie została zweryfikowana poprawność wykonania tego zadania.

Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z pracą bibliotekarza, księgozbiorem i zasadami korzystania z  zasobów biblioteki. W czytelni poznali podręczny warsztat informacyjny poszerzony o dostęp do Internetu. Zostały wydane karty zapisu do biblioteki, a biblioteka zyskała nowych czytelników.