100-lecie Niepodległości - relacja z uroczystości

Relacja z uroczystości

Podsumowanie konkursu plastycznego
„100-lecie Niepodległości”

W dniu 14 listopada 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie odbyło się uroczyste podsumowanie zorganizowanego przez bibliotekę Konkursu Plastycznego „100-lecie Niepodległości”. Oprawą muzyczną dla tego wydarzenia były występy wokalne uczniów z Gminnego Ośrodka Kultury we Wróblewie oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie. W repertuarze młodych wykonawców znalazły się pieśni patriotyczne m.in.: Piechota, Biały krzyż, Myślimy o Polsce, Rota i wiele innych.

W konkursie zorganizowanym przez wzięło udział 59 uczniów z sześciu szkół podstawowych z terenu Gminy Wróblew oraz miasta Sieradz. Na zaproszenie biblioteki odpowiedziały: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie, Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym, Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Charłupi Wielkiej, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu, Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu, Katolicka Szkoła Podstawowa przy Parafii Rzymskokatolickiej Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu. Pierwsze miejsca zajęli Magdalena Kozica ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie i Łukasz Paszkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Charłupi Wielkiej. W środę w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie zaprezentowano wszystkie nadesłane prace, a autorzy wyróżnionych przez jury prac otrzymali nagrody i gratulacje od organizatorów.

– Dziękuję, że zdecydowaliście się przystąpić do tego konkursu plastycznego, w tak wyjątkowym dla Polski czasie – powiedziała dyrektor GBP Maria Strózik  podkreślając, że rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości to czas, w którym w sposób szczególny należy pamiętać o trudnej historii naszego kraju
i tych, którzy walce o wolność Polski poświęcili swe życie. – Niech wdzięczność tamtym pokoleniom zmobilizuje nas do codziennej pracy dla dobra naszego kraju, województwa, naszych małych ojczyzn – dodała Pani dyrektor.

Uroczystość podsumowująca Konkurs Plastyczny „100-lecie niepodległości” przebiegała w dwóch etapach. Po występach wokalnych dzieci nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień laureatom.

- Dziękuję wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie, a nauczycielom za zachęcenie ich do dodatkowego działania i merytoryczną opiekę. Bardzo się cieszymy z ilości nadesłanych prac - powiedziała koordynator konkursu starszy bibliotekarz Joanna Kozica podkreślając, że oznacza to, iż idea przyświecająca organizacji konkursu, czyli idea propagowania wśród młodych ludzi poczucia patriotyzmu
i miłości do Ojczyzny, dotarła do tak wielu osób. – Nadesłane prace reprezentują wysoki poziom, widać w nich zaangażowanie, dbałość o szczegóły oraz niezwykłą wyobraźnię. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej w formie plakatu, który nawiązywał swą treścią do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród 59 prac spełniających wymogi regulaminu jury wybrało 18.

Laureaci Konkursu Plastycznego

„100-lecie Niepodległości”:

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie (14 uczestników):

Magdalena Kozica – miejsce 1

Oliwia Glinkowska – miejsce 3

Wyróżnienie: Jan Gołdych, Samanta Bednarek, Patrycja Kozica

Szkoła Podstawowa w Słomkowie Mokrym:

Marcelina Makówczyńska – miejsce 2

Wyróżnienie: Lena Łuczak

Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Charłupi Wielkiej:

Łukasz Paszkiewicz – miejsce 1

Daria Filas – miejsce 2

Wyróżnienie: Oliwia Rybak, Zuzanna Sobieraj

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu:

Antoni Leśkiewicz – miejsce 3

Wyróżnienie: Amaya Pachny, Weronika Prekwa

Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu:

Iza Bilska – miejsce 3

Wyróżnienie: Weronika Dudkowska

Katolicka Szkoła Podstawowa przy Parafii Rzymskokatolicka Św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu:

Wyróżnienie: Piotr Woźniak, Stefan Staniucha

Autorzy wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymali nagrody przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną we Wróblewie. Młodym plastykom gratulował również Pan Wójt Gminy Wróblew Tomasz Woźniak, który uświetnił swą obecnością uroczystość i dokonała wręczenia nagród.

Podczas spotkania wręczono także podziękowania dla dyrektorów, nauczycieli szkół podstawowych, których uczniowie wzięli udział w konkursie oraz dyrektora i instruktorów GOK, a także dyrekcji i uczniów SP w Wągłczewie, którzy przygotowali oprawę muzyczną.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!